
Czym jest brewiarz?
Brewiarz jest modlitwą liturgiczną, zwaną również Liturgią Godzin. Składa się z psalmów, hymnów, czytań z Pisma Świętego oraz modlitw przeznaczonych na różne pory dnia. W brewiarzu nie znajdziemy psalmów złorzeczących, którymi chrześcijaninowi trudno byłoby się modlić. Liturgia Godzin to modlitwa, która od wieków towarzyszy Kościołowi, a jej celem jest uświęcenie dnia i każdego momentu ludzkiego życia. W ten sposób, poprzez powtarzanie słów psalmów oraz rozważanie fragmentów Pisma Świętego, chrześcijanin może włączyć się w modlitwę Jezusa.
Trzeba wiedzieć, że modlitwa Chrystusa jednych nuży, a innych zachwyca. Jednak po Soborze Watykańskim II mnóstwo osób świeckich z pasją poświęca czas na modlitwę brewiarzową. Nie da się ukryć, że jest szczególnie ceniona ze względu na swoją głębię duchową i dostojność Liturgii Godzin. Choć kiedyś była zarezerwowana głównie dla duchowieństwa i zakonników, dziś coraz częściej osoby świeckie chcą doświadczyć dostojności Liturgii Godzin. Jest codzienną modlitwą ludu Bożego.
Na czym polega Liturgia Godzin?
Liturgia Godzin polega na uświęceniu całego dnia poprzez odmawianie modlitw o określonych porach. To modlitwa, która wpisuje się w rytm codziennego życia, towarzysząc wiernym w różnych momentach dnia – od poranka aż po zachód słońca. Czytaj dalej i zapoznaj się z obecnym składem Liturgii Godzin.
Invitatorium
Invitatorium, czyli Wezwanie odmawia się na rozpoczęcie modlitwy liturgicznej każdego dnia, zanim przystąpi się do pierwszej modlitwy, czyli Jutrzni lub Godziny Czytań. Jeśli jednak danego dnia uczestniczyło się już we Mszy Świętej, Wezwanie można pominąć. Modlitwa ta rozpoczyna się słowami: "Panie, otwórz wargi moje. A usta moje będą głosić Twoją chwałę", po których następuje psalm z antyfoną, zwykle śpiewany.
Modlitwa poranna, czyli Jutrznia
Modlitwa poranna, zwana Jutrznią, jest formą dziękczynienia za nowy dzień i wspomnieniem Zmartwychwstania Chrystusa. Odmawiając brewiarzowe psalmy o poranku, modlimy się słowami, które łączą nas z całym Kościołem.
Modlitwa w ciągu dnia
Modlitwa w ciągu dnia składa się z modlitwy przedpołudniowej, południowej i popołudniowej. Zwykle wybieramy jedną spośród nich. Wybór godziny zależy od preferencji modlącego się i harmonogramu dnia. Modlitwy te mają na celu uświęcenie dnia w trakcie codziennych zajęć.
Nieszpory – Modlitwa wieczorna
Modlitwa wieczorna, czyli Nieszpory, to czas dziękczynienia za przeżyty dzień i przygotowanie na zakończenie dnia. Nieszpory możemy połączyć z refleksją nad działaniem Boga w naszym życiu.
Godzina Czytań
Godzinę Czytań jako lectio divina możemy odmówić o dowolnej porze dnia. Obejmuje ona fragmenty Pisma Świętego, dzieł Ojców Kościoła oraz recytację psalmów. Jest to czas głębszego rozważania i zanurzenia w modlitwie.
Kompleta
Modlitwa kończąca dzień, zwana Kompletą, to czas na podsumowanie dnia i oddanie go w ręce Boga. W tekstach Liturgii Godzin znajdziemy właściwie niemal wszystkie aspekty życia duchowego, które pomagają zakończyć dzień w atmosferze pokoju.
Co warto wiedzieć o historii Liturgii Godzin?
Historia modlitwy brewiarzowej jest dość długa i sięga starożytności - oficjum Liturgii Godzin powstało w czasach pierwszych Kościołów chrześcijańskich. Co ważne, oficja odbywały się z udziałem wiernych, a ich głównym elementem były modlitwa wstawiennicza i uwielbienie. Warto wiedzieć, że dzięki edyktowi Konstantyna w IV wieku Liturgia Godzin bardzo się rozwinęła. Ustanowiono nawet cykl wspólnych, publicznych celebracji, przez co modlitwa ta rozwijała się w odrębnych obszarach życia kościelnego.
Jak odmawiać brewiarz? Od brewiarza do Eucharystii
Liturgia Godzin i Eucharystia stanowią jedną nierozerwalną całość. To oznacza, że gdy np. odmawiasz hymn lub psalm z brewiarza podczas Jutrzni czy Nieszporów, możesz następnie wziąć udział w Eucharystii, by po niej odmówić np. Magnificat jako dziękczynienie po komunii.
Może się wydawać, że Liturgia Godzin jest skomplikowana, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że w niektórych zgromadzeniach należy modlić się tą modlitwą siedem razy w ciągu dnia. Jednak osoby świeckie nie mają takiego obowiązku. Modlitwę należy rozpocząć rano od Invitatorium, czyli wezwania, które może być połączone z pierwszą modlitwą w ciągu dnia - z Jutrznią lub Godziną Czytań. Jutrznię należy odmówić w okolicach wschodu słońca. Potem następuje hymn i psalmodia (która składa się z dwóch psalmów, pomiędzy którymi znajduje się pieśń wzięta ze Starego Testamentu). W kolejnym kroku następuje krótkie czytanie biblijne, responsorium, pieśń Zachariasza, prośby o uświęcenie dnia i pracy, Modlitwa Pańska i modlitwa na zakończenie, czyli oracja.
Następnie należy wybrać modlitwę przedpołudniową, południową lub popołudniową. Składa się ona - podobnie jak Jutrznia - z hymnu, psalmodii, krótkiego czytania, wersetu i oracji. Z kolei podziękowaniem za każdy podarowany przez Boga dzień są Nieszpory odmawiane wieczorem, a właściwie o zachodzie słońca. Modlitwa ta różni się od Jutrzni tym, że w miejscu pieśni Zachariasza odmawia się Magnificat. Następnie należy złożyć prośby ułożone na wzór modlitwy powszechnej, odmówić Ojcze Nasz i orację.
Przed snem należy odmówić Kompletę. Składa się na nią hymn, robi się krótki rachunek sumienia z dnia, potem następuje psalmodia, krótkie czytanie biblijne, responsorium, pieśń Symeona i oracja. Kompletę należy zakończyć antyfoną do Matki Bożej. Ważną częścią modlitwy brewiarzowej jest Godzina Czytań. Można ją odmawiać o dowolnej porze dnia.
Liturgia Godzin modlitwą całego ludu Bożego
Modlitwa brewiarzowa nie jest jedynie recytacją psalmów - to wyjątkowa rozmowa, w której zwracamy się do Boga "na ty". A zatem Liturgia Godzin polega w dużym stopniu na pozwoleniu, aby Chrystus modlił się w nas. Warto pamiętać o tym, że podczas Liturgii Godzin mówimy do Boga Jego słowami.
Liturgię Godzin i jej dostojność można w niesamowity sposób doświadczać podczas świąt i ważnych uroczystości. Co więcej, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, istnieje możliwość odmawiania tej wyjątkowej modlitwy liturgicznej w różnych językach przy pomocy serwisu internetowej Liturgii Godzin. Niektóre zawierają nawet nagrania wspólnej modlitwy.
Jaki brewiarz wybrać?
Odpowiednio dobrany brewiarz z pewnością zachęca do oddania się modlitwie każdego dnia. Rynek oferuje mnóstwo zachwycających, książkowych wydań Liturgii Godzin. Warto jednak zauważyć, że niezwykle trudno jest odprawiać codziennie całość Liturgii Godzin. Właśnie dlatego można skorzystać ze skróconego wydania.
Co ciekawe, fragmenty modlitwy brewiarzowej znaleźć można też w klasycznych modlitewnikach. W naszej hurtowni są dostępne rozmaite wydania - każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie. Wysoka jakość okładek, trwałość i dbałość o każdy detal z pewnością zachęcają do oddania się tej wyjątkowej rozmowie z Bogiem. Zarówno całość Liturgii Godzin, jak i jej skrócone wydanie to znakomity upominek dla bliskiej osoby - zarówno duchownej, jak i świeckiej.
Brewiarz jest modlitwą, która od wieków towarzyszy Kościołowi i stanowi ważny element życia duchowego chrześcijan. To nie tylko modlitwa duchowieństwa, ale także codzienna modlitwa ludu Bożego, która pozwala wiernym włączyć się w modlitwę Chrystusa i Kościoła na całym świecie. Regularne odmawianie brewiarza pomaga uświęcać każdy moment dnia, wprowadzając w życie harmonię i głęboką relację z Bogiem.
Dzięki Liturgii Godzin możemy nie tylko zgłębiać Pismo Święte i modlić się psalmami, ale także odnajdywać czas na refleksję, wdzięczność i zawierzenie Bogu swojej codzienności. Jest to piękna praktyka, która pomaga nam zatrzymać się w pędzie życia i odnaleźć duchowy rytm. Niezależnie od tego, czy modlitwę odmawiamy samodzielnie, czy podczas wspólnych publicznych celebracji, brewiarz stanowi doskonałą drogę do pogłębienia wiary.