Czy znasz symbole chrześcijańskie i ich znaczenie?

Artyści od ponad 2000 lat sięgają po różnorodne środki wyrazu, inspirując się chrześcijaństwem. Tworząc ikony i malowidła widać, że Biblia jest dla nich nieocenionym źródłem inspiracji. Jednak, aby przesłanie było jasne i zrozumiałe dla wszystkich, bardzo często stosuje się symbole. Wiele z nich ma swoje korzenie na początku istnienia chrześcijaństwa, przetrwały jednak do dziś. To oczywiste, że krzyż jest znakiem zbawienia, a ogniste języki wskazują na Ducha Świętego. Jednak to nie wszystkie symbole, które możesz spotkać. Czytaj dalej i przekonaj się, czy znasz je wszystkie.

Dlaczego ryba stała się symbolem pierwszych chrześcijan? 

Jednym z bardzo znanych symboli chrześcijaństwa jest ryba. Ichthys to słowo wywodzące się ze starogreckiego, powstałe z pierwszych liter pięciu wyrazów: ΙΗΣΟΥΣ (Iēsoûs – Jezus), ΧΡΙΣΤΟΣ (Christós – Chrystus), ΘΕΟΥ (Theoû – Boga) ΥΙΟΣ (Hyiós – Syn) oraz ΣΩΤΗΡ (Sōtér – Zbawiciel). Ryba, która była motywem powtarzającym się w ewangeliach, jest najstarszym symbolem Jezusa Chrystusa. A jednocześnie stanowi sekretny znak rozpoznawczy jego pierwszych wyznawców. 

Alfa i Omega, chrześcijańskie symbole początku i końca 

Symbole chrześcijańskie czerpią inspiracje z wielu źródeł, a ich znaczenie nie zawsze jest oczywiste. Alfa i Omega to pierwsza i ostatnia litera alfabetu greckiego. Razem symbolizują moc Boga. Za jego sprawą powstał świat i na spotkanie z nim zmierza. Symbol ten jest wykorzystywany w sztuce sakralnej, ale również jako ozdoba szat, naczyń oraz przedmiotów liturgicznych. Nawiązanie do Boga jako symbolu Alfy i Omegi możesz znaleźć w apokalipsie św. Jana. Obie litery najczęściej występuje obok symbolu Chi Rho, który jest skrzyżowaniem pierwszych dwóch liter greckiego imienia Chrystusa i jego symbolem.

Czy wiesz, co oznacza chrześcijański monogram IHS?

Omawiając symbole chrześcijańskie i ich znaczenie, nie sposób pominąć trzech charakterystycznych liter. Na pewno nie raz zastanawiałeś się, co oznacza tak powszechnie stosowany skrót IHS. W języku greckim jest to skrócony zapis słowa Jezus. Natomiast w interpretacji łacińskiej Iesus Hominum Salvator, czyli Jezus Zbawiciel Ludzi. Monogram ten był symbolem zakonu jezuitów.

Czy istnieją inne symbole chrześcijańskie i jakie jest ich znaczenie? 

Oprócz wymienionych wcześniej symboli, których znaczenie nie zawsze jest oczywiste, istnieją też znaki, których nie trzeba nikomu przedstawiać. Jednym z nich jest korona cierniowa. Symbolizuje mękę i cierpienie Jezusa Chrystusa. Zgodnie z ewangelią, Rzymianie użyli jej, aby upokorzyć i wyszydzić Jezusa, który nazywał siebie królem żydowskim. 

Chleb i wino symbolizują odpowiednio ciało i krew Chrystusa. Znak ten pojawia się w ewangelii podczas Ostatniej Wieczerzy. Jezus ustanowił wtedy Eucharystię, która jest powtarzana do dziś, jako pamiątka Ostatniej Wieczerzy. 

Znakiem ofiary, jaką poniósł Jezus Chrystus na krzyżu, jest baranek. Nawiązuje to do nauki Starego Testamentu, gdzie zwierzę to pojawiało się jako ofiara składana Bogu, z okazji święta Paschy. Pierwszy raz słowami „Oto Baranek Boży” nazwał Jezusa Jan Chrzciciel.

Motyw białej gołębicy znajdziesz zarówno w Starym, jak i w Nowym Testamencie. W Biblii możesz przeczytać, że gołębica wróciła do Noego z gałązką oliwną. Był to dowód, że odnalazła ziemię po zakończonym potopie. W tym kontekście gołąbek symbolizuje pokój. W Nowym Testamencie pojawia się w różnych ewangeliach w związku z chrztem Jezusa. W tym przypadku biała gołębica jest symbolem Ducha Świętego.

Oko opatrzności wskazuje Boga czuwającego nad ludzkością. Spojrzenie oka skierowane jest w dół. Całość zamknięta jest w trójkącie, skierowanym ku górze, co ma symbolizować objawienie i wszechobecność Boga. Trójkąt jest też symbolem Trójcy Świętej. Trójkąt otaczają promienie, co nawiązuje do wzroku, światła, mądrości i ducha. Symbol ten używany jest między innymi przez chrześcijan, jednak wywodzi się ze starożytnego Egiptu i nawiązuje do oka Horusa.

Najmniej znane symbole chrześcijańskie i ich znaczenie

Jednym z najmniej znanych symboli chrześcijaństwa jest kotwica. Znak ten używany był przez pierwszych chrześcijan jako symbol wytrwałości, opanowania, bezpieczeństwa i nadziei w przyszłym życiu. Kotwica symbolizowała również zmartwychwstanie. Najczęściej łączono ją z symbolem ryby lub krzyżem łacińskim. 

Kolejnymi symbolami, które raczej nie będą w pierwszej chwili kojarzyły Ci się z chrześcijaństwem, są paw i pelikan. Paw był powszechnie używany przez pierwszych chrześcijan. I ma on wiele znaczeń. Przede wszystkim oznacza nieśmiertelność, a wiąże się to z przekonaniem, że na mięso tego ptaka nie miały wpływu procesy gnilne. Obrazy z pawimi oczami na ogonach były symbolem wszechwidzącego Boga. Coroczna zmiana upierzenia, jakiej poddaje się ten ptak, jest znakiem zmartwychwstania. Zdarzało się, że przedstawiano pawia pijącego z kielicha, co miało być symbolem źródła życia wiecznego. 

A co wspólnego z chrześcijaństwem ma pelikan? W okresie średniowiecza był symbolem męki Chrystusa. Wywodzi się to z przekonania, że jeśli pelikan nie znajdzie pożywienia, nakarmi młode własną krwią. Porównywano to do Eucharystii i symbolicznego picia krwi Jezusa Chrystusa.

Jak widzisz symbole chrześcijańskie i ich znaczenie mogą być bardzo różnorodne. Możliwe, że nie znałeś ich wszystkich. Jednak teraz, bogatszy o nową wiedzę, jeszcze lepiej będziesz mógł zrozumieć Pismo Święte oraz symbole pojawiające się na szatach liturgicznych.

do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone JAKÓBCZAK © 2024 Polityka prywatności Kontakt

mInteractive mInteractive
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl