W kościele katolickim wyróżnić można wiele niezbędnych elementów wyposażenia świątyni, a także służących do odprawiania mszy i nabożeństw. Jednym z nich jest kadzidło, zazwyczaj żywiczne. Jakie ma ono znaczenie, dlaczego się go używa i jak je palić? Wyjaśniamy!
Czym jest i jak używać kadzidło żywiczne?
Zastanawiasz się, czym tak właściwie jest i jak używać kadzidło żywiczne? Otóż jego stosowanie miało swoje początki już w tradycji starotestamentalnej. Unoszący się z kadzielnicy dym ma symbolizować przede wszystkim wznoszone do Boga modlitwy. Poza tym za pomocą kadzidła okadza się święte przedmioty, którym chce oddać się cześć. Może ono także służyć do okadzania wiernych lub też ciała zmarłej osoby. Musisz wiedzieć, że kadzidło używane jest również podczas najważniejszych uroczystości i świąt, więc ma naprawdę dużą rangę w kościele.
Obecnie zazwyczaj stosuje się naturalne kadzidło żywiczne. Może ono mieć postać zmieloną albo być w granulkach. Często kadzidło jest zapachowe, co pozwala podkreślić rangę danej uroczystości. Istotne jest przede wszystkim to, aby było ono jak najwyższej jakości.
Jak powstaje kadzidło?
Warto wiedzieć, że w krajach śródziemnomorskich kadzidło nazywane jest też olibanum. Wytwarza się je z substancji żywicznej otrzymywanej z kadzidłowców. Oczywiście kadzidło zawiera także dodatek innych roślin, szczególnie tych aromatycznych. Istotne jest również to, że kadzidłowce występują głównie w rejonie Afryki oraz Bliskiego Wschodu. Są to niskie krzewy i drzewa, przez których uszkodzoną korę sączy się żywica. Przypomina ona nieco rozdrobniony bursztyn, a po zaschnięciu można ją zbierać i wykorzystać do spalania w specjalnej kadzielnicy. Co ciekawe, niegdyś kadzidło było znacznie droższe niż złoto.
Jak palić kadzidło?
Zastanawiasz się, jak palić kadzidło? Otóż wykorzystuje się je przede wszystkim do celów sakralnych. Powszechnie używają go wyznawcy judaizmu i chrześcijaństwa. Może ono być wyrazem czci oddawanej Bogu, a także symbolem gorącej modlitwy, która wznosi się do góry jak dym. Oprócz tego oznacza ono uwielbienie i przebłaganie Boga, służbę, ofiarną miłość i spalanie darów.
Bez wątpienia kadzidło sprzyja atmosferze skupienia, powagi i wyjątkowości. Dzięki niemu można podnieść uroczysty nastrój nabożeństw, a także oddać cześć np. relikwii. W kościele katolickim powszechnie okadza się m.in. ołtarz i Najświętszy Sakrament. Warto także wiedzieć, że wg. Ewangelii św. Mateusza to właśnie kadzidło stanowiło jeden z darów dla narodzonego Chrystusa wręczonych przez Mędrców ze Wschodu. Co ciekawe, początkowo chrześcijanie używali kadzideł w prywatnych domach, a dopiero później zwyczaj ten przeniósł się do kościołów.
Jakie jeszcze znaczenie ma kadzidło?
Warto wiedzieć, że kadzidło, które wytwarzane jest z żywic kadzidłowców ma również działanie lecznicze. Zawiera ono seskwiterpeny, które wspierają pracę podwzgórza i gospodarkę hormonalną organizmu. Może ono wspomagać procesy uczenia się, zwiększać odporność organizmu i łagodzić stany emocjonalne. Jego zapach na wiele osób działa kojąco i wyciszająco. Jednocześnie może ono dodać niezbędnej energii. Poza tym kadzidło ma właściwości antybakteryjne.
Jak palić kadzidło żywiczne?
Nie wiesz, jak palić kadzidło żywiczne? Otóż musisz wiedzieć, że palą się one nieco inaczej niż stożkowe kadzidełka albo wonne patyczki, które palisz w domu. Kadzidła żywiczne należy palić w specjalnych kadzielnicach, najlepiej na trybularzowych węgielkach. Pozwala to uzyskać głęboki i pełny zapach. Palona żywica wydziela naprawdę wyjątkowy dym. Pamiętaj tylko, że ilość np. granulek należy dostosować do wielkości świątyni lub innego pomieszczenia. Znaczenie ma też intensywność aromatu, którą chcesz uzyskać.
Jak widać, kadzidło to niezbędny element wielu obrzędów katolickich. Powszechnie pali się je w kościołach i kaplicach. Niektórzy decydują się również na palenie kadzideł żywicznych w domu, np. podczas modlitwy. Może ono także służyć wyciszeniu i stworzeniu uduchowionej atmosfery.