Szukasz prezentu dla księdza i nie wiesz, co będzie odpowiednie? Możliwości jest tak naprawdę wiele, ale warto zdecydować się np. na ornat. Musisz wiedzieć, że to jedna z najważniejszych szat liturgicznych. Zastanawiasz się, ile kosztuje ornat dla księdza i jaki wybrać? Podpowiadamy!
Co symbolizuje ornat kapłański?
Zastanawiasz się, co tak właściwie symbolizuje ornat i jakie ma znaczenie w kościele katolickim? Otóż szata ta symbolizuje kapłańską godność i obowiązki. Może on także być symbolem ofiary na krzyżu, którą poniósł Jezus Chrystus, a zarazem ciężaru służby Bogu pełnionej przez kapłana. Warto wiedzieć, że w liturgii święceń kapłańskich poszczególne teksty mówią o ornacie jako o symbolu Bożej miłości, która jest w stanie przykryć każdy grzech. Ornat to szata, która spoczywa niejako na plecach, a to właśnie ma nawiązywać do przytłaczającego ciężaru. Bogate i ciężkie zdobienia mają dodatkowo to podkreślać. Co ważne, przy zakładaniu ornatu kapłan wymawia specjalną modlitwę.
Nie wiesz, skąd wziął się ornat kapłański? Otóż powstał on z tradycyjnego rzymskiego płaszcza zwanego paenulą. Płaszcza używano przede wszystkim w podróży oraz w niepogodę. Miały służyć głównie jako ochrona przed deszczem i chłodem. Warto wiedzieć, że na przestrzeni wieków kroje ornatów się zmieniały, podobnie jak ich zdobienia. Dawniej powszechne były ornaty ze scenami z życia Jezusa, Maryi i świętych. Obecnie jednak unika się bardzo wyszukanych ozdób.
Rodzaje ornatów
Musisz wiedzieć, że w historii kapłaństwa pojawiały się różne rodzaje ornatów. Jeszcze do reformy liturgicznej w 1968 r. noszono najczęściej ornaty skrzypcowe. Były one rozcięte po bokach i składały się z dwóch części złączonych na ramionach. Ornaty skrzypcowe często wykonywano z luksusowych materiałów, np. aksamitu czy atłasu. Poza tym wysadzano je kamieniami szlachetnymi. Co ciekawe, istnieje wiele odmian ornatów skrzypcowych, np. ornat św. Karola Boromeusza czy odmiana rzymska albo francuska.
W średniowieczu powszechnie stosowanymi ornatami były stożkowe, które szyto z półkola materiału. Prawdopodobnie jest to najbardziej pierwotny kształt ornatów i obowiązywał zarówno w chrześcijaństwie zachodnim, jak i wschodnim. Co ciekawe, nadal używa się ich w niektórych zakonach, a także starokatolickich kościołach.
Z pewnością najczęściej widujesz ornaty gotyckie. Jeśli planujesz zakupić szaty liturgiczne dla księdza, musisz wiedzieć, jak je rozpoznać. Co ciekawe, po reformie liturgicznej, która miała miejsce w 1968 r., to właśnie ornat został najczęściej używaną podczas liturgii szatą. Ornat gotycki to luźno zwisająca szata, którą wkłada się przez głowę. Jest ona szeroka i zwisa nie tylko do przodu i tyłu, lecz także na boki. Taki ornat zazwyczaj składa się z jednego płata eliptycznego materiału. Pośrodku znajduje się dziura na głowę, a z tyłu niekiedy znajduje się ozdobny kaptur. Co ważne, ornat gotycki również ma wiele odmian, m.in.:
- zwykła odmiana z pretekstą, przypominająca ornat skrzypcowy;
- odmiana św. Andrzeja – to ornat bez kaptura, nadal stosunkowo często używany; wyróżnia się obecnością preteksty w kształcie krzyża ze wznoszącymi się ramionami;
- ornat posoborowy – stylizowany na zwykłą odmianę; cechuje się dużą swobodą, jeśli chodzi o zdobienia.
Warto wiedzieć, że obecnie dopuszczalne jest stosowanie ornatów gotyckich oraz skrzypcowych. W praktyce jednak znacznie częściej używane są te pierwsze.
Ile kosztuje ornat dla księdza?
Zastanawiasz się, ile kosztuje ornat dla księdza? Wszystko zależy oczywiście od tego, na jaki konkretnie się zdecydujesz. Znaczenie ma przede wszystkim materiał oraz dodatkowe zdobienia. Warto wiedzieć, że klasyczny ornat z minimalistycznym haftem kupisz już za niecałe 300 zł. Istnieją jednak szaty, które kosztują nawet 2 lub 3 tysiące złotych. Te droższe są bogato haftowane i dekorowane np. kamieniami fasetowanymi. Mogą być także wykończone złotą lamówką. Jeśli szukasz droższego ornatu na prezent, możesz zdecydować się również na model wykonany m.in. z aksamitu. Wybór zależy tylko od Ciebie. Pamiętaj, że nawet tańsze ornaty pięknie się prezentują i spełniają swoją funkcję.
Kolory ornatów dla księdza
Wiesz już, ile kosztuje ornat dla księdza. Warto także mieć świadomość tego, że duże znaczenie ma kolor szaty liturgicznej. Barwy ornatów zależą przede wszystkim od okresu w roku liturgicznym, czyli zwykłego, świątecznego albo postnego. Każdy kolor ma swoje znaczenie i stosowany jest w konkretnym czasie. Podkreśla to także rangę uroczystości. W związku z tym w sklepie możesz znaleźć ornaty czerwone, zielone, fioletowe, białe, złote, czarne i różowe. Co oznacza każdy z nich i kiedy kapłan je zakłada? Podpowiadamy.
Białe ornaty
Nie od dziś wiadomo, że biel to kolor, który przede wszystkim oznacza czystość. Oprócz tego symbolizuje boską doskonałość i triumf. W związku z tym białe ornaty zakładane są podczas najważniejszych uroczystości. Jest to Boże Narodzenie, oktawy świąteczne, a niekiedy także Msza Wieczerzy Pańskiej, bardzo ważna dla duchownych. Białe ornaty można spotkać także w trakcie nabożeństw i uroczystości maryjnych. Ze względu na to, że biel oznacza niewinność, barwę tę wybierają niektórzy księża podczas pogrzebów dzieci.
Zielony ornat
Kolor zielony jest uważany za symbol nadziei, życia i zwycięstwa. Zielone ornaty noszone są przez kapłanów prawie przez cały rok liturgiczny w okresie zwykłym. Warto wiedzieć, że zieleń oznacza także młodość, płodność, nieśmiertelność i spokój. Oprócz tego zielony to kolor biblijnego Ogrodu Pańskiego. Może on również symbolizować krzyż biskupi, dający wiernym nadzieję na zbawienie i wędrówkę duszy do raju.
Ornat w kolorze czerwonym
Często spotykane są również ornaty czerwone. Czerwień jest w tym przypadku symbolem miłości Boga do człowieka, miłosierdzia oraz męczeńskiej śmierci Jezusa. Księża zakładają czerwony ornat w trakcie najważniejszych uroczystości katolickich, np. Niedzieli Palmowej, Wielkiego Piątku, Liturgii Męki Pańskiej czy przy udzielaniu sakramentu bierzmowania. Oprócz tego czerwone szaty liturgiczne są noszone podczas pogrzebu zmarłego papieża. Warto wiedzieć, że czerwień jest również symbolem ognia i krwi, co nawiązuje do męki Chrystusa.
Fioletowy ornat
Musisz wiedzieć, że w kościele katolickim pojawiają się także ornaty fioletowe, które symbolizują pokutę, skruchę, pokorę lub żałobę. W związku z tym księża zakładają je w Wielkim Poście i Adwencie. Stały się one także zastępstwem dla czarnych ornatów w trakcie odprawiania ceremonii pogrzebowych. Oprócz tego fioletowy jest kolorem oznaczającym biskupią godność.
Ornat różowy
Rzadko noszonym, ale równie ważnym ornatem jest ten w kolorze różowym. Róż stanowi połączenie dwóch barw – fioletowej oznaczającej pokutę i białej, która symbolizuje zwycięstwo oraz świąteczny nastrój. Ornaty różowe noszone są wyłącznie w trakcie dwóch niedziel w roku liturgicznym. Jest to trzecia niedziela Adwentu i czwarta niedziela Wielkiego Postu. Różowy symbolizuje przede wszystkim radość związaną z oczekiwaniem na ważne dla katolików uroczystości.
Inne kolory ornatów
Warto wiedzieć, że niekiedy zdarzają się również czarne ornaty. Obecnie są one jednak naprawdę rzadko spotykane. Mają symbolizować pokutę, smutek, żałobę, a także Absolut. Czarne szaty liturgiczne zakładane są jedynie podczas ceremonii pogrzebowych. Co ważne, czerń oznacza nie tylko śmierć, ale również zmartwychwstanie.
Oprócz tego występują także ornaty w kolorze złotym. Są one bardzo uniwersalne i mogą zastępować inne ornaty z wyjątkiem fioletowych i czarnych. Złoto jest symbolem radości, a także ważnych uroczystości. Może również oznaczać honor i bogactwo. Złote ornaty najczęściej noszone są w trakcie obchodów Bożego Narodzenia oraz Zmartwychwstania. Ze względu na swoją uniwersalność, złote ornaty doskonale sprawdzają się jako prezent dla kapłana.
Ornat to jeden z lepszych pomysłów na prezent dla księdza. Warto wiedzieć, że jego cena zależy przede wszystkim od materiału i zdobień. Co ważne, możesz wybierać spośród różnych kolorów ornatów.