Jak wygląda wystrój kościoła na Wielkanoc? Kilka słów o dekoracjach

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. W tym czasie celebruje się mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. To nie tylko okazja do uroczystych spotkań z rodziną, ale przede wszystkim głęboka refleksja i szczególny czas dla naszej duszy. Święta Wielkanocne związane są z podniosłą atmosferą w kościołach, do których tłumnie na spotkanie z Bogiem idą wierni. Należy zatem zwrócić uwagę na dekorację świątyni w tym okresie. Jak wygląda wystrój kościoła na Wielkanoc? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Wielkanoc – co warto o niej wiedzieć?

Wielkanoc to radosne święta! Chrystus zmartwychwstał, a śmierć na krzyżu przyniosła nam odkupienie grzechów. W tradycji chrześcijańskiej Wielkanoc poprzedzona jest Wielkim Tygodniem, rozpoczynającym się od Niedzieli Palmowej. Wówczas wierni przychodzą do kościołów z kolorowymi palmami.

Można powiedzieć, że uroczystości wielkanocne rozpoczynają się już w Wielki Czwartek. To dzień, w którym księża dziękują za dar zmartwychwstania, a uroczysta msza święta zwieńczona jest symbolicznym umyciem nóg mężczyznom przez kapłana. Dzieje się tak na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus umył nogi Apostołom. Wieczorem tego dnia odsłania się także ołtarz na znak męki Jezusa.

Wielki Piątek jest zaś jedynym dniem w roku, kiedy nie odbywa się msza święta, a jedynie nabożeństwa Drogi Krzyżowej. To czas smutku i refleksji, ze ścisłym postem w tle. Kościół odsłania wówczas przygotowany Grób Pański. Symbolika i dekoracja grobu często nawiązuje do obecnych wydarzeń na świecie.

Wielka Sobota to czas święcenia pokarmów! Następnie, w Niedzielę Wielkanocną, następuje uroczyste śniadanie, podczas którego cała rodzina dzieli się “święconką”. Każdy element z koszyczka to symbol silnie związany z religią chrześcijańską.

Jak wygląda wystrój kościoła na Wielkanoc? Kilka słów o kwiatach

To jedyny okres w całym roku, kiedy zobaczymy tak pięknie przystrojoną świątynię. Wystrój kościoła na Wielkanoc jest dokładnie zaplanowany i przygotowany ze szczególną starannością. W Wielki Post nie zobaczymy kwiatów – za to w Wielkanoc świątynia pęka w szwach od świeżych, wiosennych bukietów. Możemy spotkać także kompozycje z siana, które zazwyczaj przynoszą wierni. Jeśli zaś chodzi o kwiaty, najczęściej będą to żonkile lub tulipany. Układa się je w całym kościele, szczególnie przy ołtarzach bocznych. W dekoracji kościoła biorą również udział najmłodsi! Wśród innych ozdób najczęściej zobaczymy baranka lub jajka, które są nieodłącznym elementem Wielkanocy. Na ogół przystraja się również ławki dla wiernych bukszpanem. Wielkanocne koszyczki także będą mile widziane wśród wiernych!

Jak dekoruje się ołtarz główny?

Dekoracje wielkanocne obejmują przede wszystkim ołtarz główny. Wszystkie powinny na pierwszy rzut oka kojarzyć się z odrodzeniem. W związku z tym będą wśród nich dominować świeże kwiaty, najlepiej w jasnych kolorach. Elementem upiększającym całość są palmy i bazie. Najrozsądniej będzie je osadzić w skromnych, eleganckich wazonach lub wiklinowych koszach ustawionych na ołtarzu. Ważne jednak, by zachować umiar i dobry smak. Świeże bukiety wiosennych kwiatów powinny być stosunkowo skromne. Lekkości kompozycji nada umieszczenie dekoracji na białych tkaninach, które mogą pokryć każde miejsce w świątyni. Obowiązkowym elementem dekoracyjnym będą także duże świece. Nie możemy zapomnieć, że kościół przeważnie obwieszcza wesołą nowinę Zmartwychwstania Pańskiego za pomocą kolorowego baneru, najczęściej z dużym napisem “Alleluja”.

Jakie kolory dominują w wystroju kościoła na Wielkanoc?

Przed świętami główną barwą w kościele była purpura. To symbol pokory i zadumy, które poprzedzają ten szczególny okres. Wielkanoc to jednak radosny czas, dlatego stawia się na ciepłe, wiosenne odcienie. Dekoracje powinny zawierać dużo zieleni i żółtych barw – stanowią bowiem symbol odrodzenia. Dodatkowo, nieodzowna będzie czerwień, jako symbol przelanej krwi Chrystusa. Wszystko powinno zostać uzupełnione bielą, która ma symbolizować czystość.

Wielkanoc to radosny czas, pełen przede wszystkim dekoracji ze świeżych kwiatów. Nie można jednak zapomnieć, że w kwestii ozdób konieczne jest zachowanie umiaru. W dniu Zmartwychwstania Pańskiego ważniejsza niż nadmiar zdobień, powinna być refleksja i modlitwa.

do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone JAKÓBCZAK © 2022 Polityka prywatności Kontakt

mInteractive mInteractive
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl