Kogo i w jakie dni obowiązuje post ścisły?

Dni, kiedy obowiązuje post ścisły, to szczególny czas w ciągu roku, kiedy trzeba przestrzegać kilku istotnych zasad. Różni się on od zwykłego postu tym, że łączy w sobie post ilościowy i jakościowy. Dlatego, aby pomóc Ci jeszcze lepiej przeżywać ten ważny czas, wyjaśniamy kogo i w jakie dni obowiązuje post ścisły.

Kiedy obowiązuje post ścisły?

W kościele katolickim post ścisły obowiązuje wiernych dwa razy w roku. Tymi szczególnymi dniami w kalendarzu liturgicznym są Środa Popielcowa i Wielki Piątek. Pierwsze ze świąt rozpoczyna okres Wielkiego Postu, drugie jest dniem upamiętniającym śmierć Jezusa na krzyżu.

Główne zasady postu ścisłego to ograniczenie liczby spożywanych posiłków oraz powstrzymanie się od jedzenia mięsa. Nie ma jednak konieczności, aby wierni w tym czasie zrezygnowali ze spożywania pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Najistotniejszą kwestią jest, aby tylko raz w ciągu całego dnia najeść się do syta, a dwa razy jedynie zaspokoić głód. Z tego powodu post ścisły łączy w sobie post ilościowy i jakościowy.

Kto powinien przestrzegać postu ścisłego? 

Postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek powinien przestrzegać każdy katolik. Wiek wiernych, którzy są zobowiązani do zachowania postu, określa rozporządzenie Konferencji Episkopatu Polski:

- osoby poniżej 14 roku życia są zwolnione z poszczenia,

- do przestrzegania ścisłego postu są zobowiązani wierni między 18 a 60 rokiem życia,

- wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych dotyczy wiernych od 14 do 60 roku życia.

Ponadto osoby chore i niemające wpływu na wybór pokarmów (np. korzystające ze zbiorowego żywienia) są zwolnione z przestrzegania postu ścisłego. 

Czy kobieta w ciąży musi przestrzegać postu ścisłego?

W czasie ciąży powinnaś jeść regularnie. Najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie małych porcji, ale z większą częstotliwością. Co w takim razie powinnaś zrobić w Wielki Piątek i Środę Popielcową? Prawo kanoniczne ma pomagać człowiekowi, a zdrowie Twoje i dziecka jest najważniejsze. Z tego powodu będąc w ciąży nie musisz zachowywać postu ścisłego. Możesz w tym czasie jeść dowolną ilość posiłków, ale jeśli możesz, powstrzymaj się od spożywania potraw mięsnych. 

Czym różni się post ilościowy od postu jakościowego?

Jeśli nie spotkałeś się z określeniem post jakościowy i ilościowy, postaramy się wyjaśnić, co oznaczają te dwa pojęcia. Dodatkowo podpowiemy, na co zwrócić szczególną uwagę. 

Post jakościowy

Ten rodzaj postu funkcjonuje najczęściej pod nazwą “wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych”. Obowiązuje w każdy piątek i Środę Popielcową. W tym czasie wierni nie mogą jeść potraw mięsnych oraz bulionu mięsnego. Dozwolone są jednak produkty takie jak ryby, mleko i jajka. 

Post ilościowy 

Jego głównym założeniem jest ograniczenie ilości spożywanego pokarmu. Dozwolone są dwa posiłki, które jedynie zaspokoją głód i jeden do syta. Możesz więc zjeść dwie niewielkie, lekkie porcje i jeden pełny posiłek. Pamiętaj jednak, że ich składnikiem nie może być mięso. 

Inny rodzaj postu występujący w kościele katolickim

Oprócz postu jakościowego (w każdy piątek miesiąca) i ścisłego występuje jeszcze post eucharystyczny. Powinieneś przestrzegać go na godzinę przed przyjęciem Eucharystii. Wierni kościoła katolickiego są zobowiązani do powstrzymania się w tym czasie od jedzenia. Dopuszczalne jest picie wody i  wzięcie koniecznych lekarstw. Osoby chore są zwolnione z tego postu.

Na początku chrześcijaństwa wierni nie mogli jeść ani pić od północy, aż do momentu przyjęcia Komunii Świętej. Zapis ten został złagodzony dopiero w 1953 roku. Od tego czasu dopuszczalne było picie wody. Ostatnia zmiana restrykcji miała miejsce po II Soborze Watykańskim. Zmieniono wtedy czas trwania postu eucharystycznego do jednej godziny przed przyjęciem Eucharystii.

Jaki post obowiązuje w Wielką Sobotę?

W okresie Wielkanocy większość wiernych utrzymuje post nie tylko w Wielki Piątek. Również w Wielką Sobotę powstrzymują się oni od spożywania pokarmów mięsnych, zachowując post jakościowy. Jeśli Ty również w tym czasie przestrzegasz postu, to wiedz, że fakt ten nie ma odzwierciedlenia w prawie kanonicznym. W czasie Wielkiej Soboty nie ma bowiem obowiązku utrzymywania postu. Jednak w większości domów jest to rodzaj tradycji, której przestrzega cała rodzina.

Dyspensa, czyli zwolnienie z postu

Wierni kościoła rzymskokatolickiego mogą zostać zwolnieni z postu otrzymując dyspensę. Może jej udzielić papież lub biskup, który z powodu szczególnych okoliczności uchyla obowiązek przestrzegania postu jakościowego lub ilościowego przez konkretne osoby. Dyspensa jednak nie obowiązuje w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

Czy nieprzestrzeganie postu jest grzechem?

Jeśli zastanawiasz się, czy nieprzestrzeganie postu ścisłego oraz co piątkowej wstrzemięźliwości jest grzechem, to tak. Jeśli świadomie i ze swojej winy nie przestrzegasz go w te dni, popełniasz grzech ciężki. Powinieneś go więc wyznać na najbliższej spowiedzi świętej i szczerze za niego żałować. W sytuacji, gdy korzystasz z żywienia zbiorowego i nie masz możliwości wyboru innego pokarmu niż mięsny, nie popełniasz grzechu. Dobrą praktyką jest jednak odpokutowanie w inny sposób i wynagrodzenie tej sytuacji Bogu np. dodatkową modlitwą lub jałmużną.

do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone JAKÓBCZAK © 2022 Polityka prywatności Kontakt

mInteractive mInteractive
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl