Kolory ornatów – dowiedz się, co oznaczają

Szaty liturgiczne noszone przez kapłanów w katolicyzmie nazywane są ornatami. Nieprzypadkowo mają one różne kolory. Chrześcijanie przywiązują dużą wagę do wyglądu ornatów i w tej kwestii nie ma mowy o dowolności wyboru. Dana barwa określa dokładny okres roku liturgiczny i symbolizuje służbę kapłańską dla wiernych. Jakie są kolory ornatów i jakie jest ich znaczenie? Odpowiadamy!

Rodzaje szat liturgicznych

Ornat w określonym kolorze to najbardziej popularny strój, który służy księżom podczas sprawowania liturgii. Nie jest on jednak jedyny. Duchowni mają do dyspozycji również inne odzienia, które służą tylko i wyłącznie podczas nabożeństw. Warto podkreślić, że szaty liturgiczne nie mogą być używane do żadnych innych czynności. Są to elementy przeznaczone tylko do kultu Bożego. Rodzaj szaty jest zależny od stopnia, który wynika z otrzymanych święceń oraz pełnionych w liturgii posług. Obecnie wyróżniamy następujące szaty:

- Alba

- Komża

- Humerał

- Pasek (cingulum)

- Ornat

- Stuła

- Dalmatyka

- Kapa

Kolory ornatów i ich znaczenie

Kolory szat liturgicznych nakładane podczas mszy przez oficjanta przypisywane są do konkretnych okresów w roku liturgicznym – okresów zwykłych, postnych oraz świątecznych. Każdy z kolorów ma swoje znaczenie i nie bez przyczyny używany jest w danej chwili. Co więcej, stosowanie ornatu w określonym kolorze podkreśla ważny charakter uroczystości. Ornaty zakładane są przez księży również podczas pogrzebów, chrztów czy ślubów. Barwy roku liturgicznego to fiolet, czerwień, zieleń, biel, złoto, czerń i róż. Każda z nich określa ważny czas w życiu katolików.

Ornat biały

Biel jest kolorem czystości, ostatecznego triumfu, a także boskiej doskonałości. Z tego względu związana jest z najważniejszymi uroczystościami w wierze katolickiej. Ornat w tym kolorze zakładany jest podczas oktaw świątecznych oraz w dniu Bożego Narodzenia. Celebransa w takiej szacie można również zobaczyć podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej, która stanowi wielkie święto wszystkich duchownych. Biały ornat często używany jest również podczas nabożeństw związanych z uroczystościami maryjnymi. Nakładane przez kapłana szaty w kolorze białym w wierze chrześcijańskiej oznaczają również niewinność, radość i doskonałość. Z tego względu księża często wybierają tę barwę podczas pogrzebu małego dziecka.

Ornat zielony

Kolor zielony to symbol życia, zwycięstwa oraz nadziei. Ornaty w tym kolorze używane są przez kapłanów niemal przez cały rok w okresie nazywanym per annum. Barwa zielona jest również oznaką młodości, spokoju, płodności i nieśmiertelności. Co więcej, zieleń jest kolorem Ogrodu Pańskiego w Biblii. Symbolizuje także krzyż biskupi, który daje nadzieję na podróż duszy do raju i zbawienia.

Ornat czerwony

Szata liturgiczna w kolorze czerwonym to symbol miłosierdzia, Bożej miłości, a także śmierci Chrystusa na krzyżu. Kapłani zakładają ornat w tym kolorze podczas najważniejszych uroczystości w wierze katolickiej tj. Wielki Piątek, Niedziela Palmowa, podczas udzielania sakramentu bierzmowania oraz w czasie Liturgii Męki Pańskiej. Kolor czerwony towarzyszy również księżom podczas mszy pogrzebowej zmarłego papieża. Jest to także symbol krwi i ognia, który nawiązuje do Męki Chrystusa i wydarzeń z nią związanych.

Ornat fioletowy

Jest to symbol pokuty, pokory, skruchy oraz żałoby. Ornaty w kolorze fioletowym zakładane są podczas trwania Wielkiego Postu i Adwentu. Obecnie stanowią zastępstwo dla szat w kolorze czarnym podczas ceremonii pogrzebowych. Fiolet jest również oznaczającym godność kolorem biskupów.

Ornat różowy

Różowy to kolor, który uzyskany został za pomocą połączenia dwóch barw – fioletowej (oznaka pokuty) oraz białej (symbol zwycięstwa i świątecznego nastroju). Ornat w tym kolorze używany jest tylko podczas dwóch niedziel w roku: III niedziela adwentu oraz IV niedziela Wielkiego Postu. Różowy to symbol radości, która związana jest z oczekiwaniem na podniosłe, świąteczne uroczystości.

Ornat czarny

Choć obecnie już rzadko spotykany, jest symbolem smutku, żałoby, pokuty i Absolutu. Szaty o takim kolorze wybierane są podczas ceremonii pogrzebowych. Czerń jest barwą śmierci i zmartwychwstania.

Ornat złoty

Ornat w tej uniwersalnej barwie może zastąpić szaty we wszystkich kolorach, oprócz czerni i fioletu. Symbolizuje radość i uroczystość. Złoty ornat zakładany jest przez księży podczas Bożego Narodzenia, a także w Niedziele Zmartwychwstania. Kolor złoty symbolizuje także bogactwo i honor.

Znajomość kolorów szat, które używane są podczas liturgii, pozwala w większym stopniu doświadczyć bliskości z Bogiem. Różnorodność barw podkreśla fakt, że w ciągu całego roku ma miejsce wiele ważnych dla wiary katolickiej uroczystości. Każdy z przewidzianych kolorów ornatu ma własne, symboliczne znaczenie.

do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone JAKÓBCZAK © 2024 Polityka prywatności Kontakt

mInteractive mInteractive
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl