Zobacz, co symbolizują i jakie wyróżniamy świece na ołtarz

Świece na ołtarzu pojawiają się w różnych kulturach i religiach. Mają one bardzo bogatą symbolikę. Dużą rolę odgrywają w chrześcijaństwie i są zapalane podczas mszy oraz różnych nabożeństw. Chcesz wiedzieć, co dokładnie oznacza świeca na ołtarzu? Jakie można wyróżnić rodzaje świec w kościele katolickim? Wyjaśniamy.

Świece na ołtarzu – symbolika

Zastanawiasz się, co symbolizują świece na ołtarzu? Otóż musisz wiedzieć, że ołtarz oznacza dla chrześcijan Chrystusa. Obok niego oraz na nim ustawiane są m.in. świece. Mogą one symbolizować Ducha Świętego, zesłanego nam od Boga. Poza tym świeca jest oczywiście symbolem Jezusa Chrystusa i Jego wielkiej miłości do człowieka. Daje ona ciepło i światło, ale jednocześnie spala się i ulega zniszczeniu. To spalanie przypomina uniżenie Chrystusa i Jego męczeńską śmierć na krzyżu z miłości do ludzi, mimo iż są grzeszni.

Świece w kościele katolickim

Świece są nieodłącznym elementem katolickiego kultu religijnego. Ich obecność na ołtarzu symbolizuje obecność Boga, a także nawiązuje do Chrystusa, który jest światłością świata. Na ołtarzu stawia się zazwyczaj dwie albo cztery świece, a w przypadku mszy odprawianej przez biskupa, aż siedem.

Warto wiedzieć, że w tradycyjnej liturgii katolickiej palenie świec ma swoje szczególne znaczenie. Podczas mszy św. świeca oznacza jasność i blask, a także jest symbolem mądrości, czystości i wierności. Oprócz tego świeca może symbolizować również życie i śmierć, dlatego w czasie procesji żałobnych zawsze palone są świece. Mają one niejako ułatwić duszy zmarłego drogę do nieba.

Jakie jeszcze znaczenie mają świece na ołtarz?

Dla wiernych może to być również znak miłości, radości i nieustającej nadziei. Warto ponadto wiedzieć, że świece ołtarzowe mają również na celu przypominanie katolikom o tym, by zawsze być przygotowanym na przyjście Pana. W kościele katolickim świece są zazwyczaj woskowe lub olejowe. Wynika to z tego, iż chrześcijanie powinni spalać właśnie wosk albo oliwę. Świece na ołtarz zapala się podczas mszy świętych, a także różnych nabożeństw, modlitw, sakramentów i innych ceremonii kościelnych. Ich obecność na ołtarzu ma również symbolizować obecność wiernych, którzy modlą się razem jako wspólnota i łączą w ten sposób z Bogiem.

Krótka historia świec ołtarzowych

Z pewnością wiesz, że palenie świec ma bardzo długą historię. Używali ich wyznawcy różnych religii, a z czasem zaczęły być używane także przez chrześcijan. Początkowo stanowiły wyraz czci dla zmarłych, zwłaszcza męczenników. Z czasem jednak zaczęły być również symbolem radości i wiary. Mimo początkowych oporów związanych z wykorzystywaniem świec przez inne religie, zaczęły się one pojawiać w kościołach katolickich. Ze względu na ich dużą ilość i konieczność częstej wymiany, konieczne okazało się ustanowienie funkcji akolitów, czyli ministrantów, którzy dbali właśnie o oświetlenie.

Jakie wyróżniamy świece na ołtarz?

Z pewnością wiesz, że istnieją różne rodzaje świec. Chcesz wiedzieć, które świece na ołtarz są najczęściej używane? Oprócz typowych świec olejowych lub woskowych, zapalanych w trakcie każdej mszy, ważny jest również paschał. Służy on podczas okresu wielkanocnego, a dodatkowo jest stawiany także przy chrzcielnicy. Nie należy także zapominać o świecach adwentowych, z czego zazwyczaj trzy są fioletowe, a jedna, przedostatnia, różowa. Oczywiście świece ołtarzowe mogą również być tematyczne, np. zawierać motywy związane z Eucharystią itp. Ponadto ich kolor często różni się w zależności od okresu liturgicznego. Poza tym dużo zależy także od wystroju kościoła i ustaleń księży.

Jak widać, świece mają bardzo bogatą tradycję i symbolikę w kościele katolickim. Oznaczają nie tylko Jezusa Chrystusa, ale również Ducha Świętego, życie i nadzieję. W zależności od okresu liturgicznego i innych okoliczności, na ołtarzu mogą pojawiać się różne rodzaje świec. Warto wiedzieć, co dokładnie oznaczają, aby móc głębiej przeżywać wszystkie msze święte i nabożeństwa.

do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone JAKÓBCZAK © 2024 Polityka prywatności Kontakt

mInteractive mInteractive
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl