Jak odmawiać różaniec — jaką tajemnicę w jaki dzień? Wyjaśniamy!

Modlitwa różańcowa ma wielką moc, o czym przekonało się już wielu wierzących ludzi. Jeżeli chcesz dołączyć do tego grona i pragniesz rozpocząć odmawianie różańca, a dotychczas tego nie robiłeś, koniecznie przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł. Wyjaśniamy w nim, jaką tajemnicę w jaki dzień należy odmawiać oraz o czym pamiętać podczas różańca.

Czym jest różaniec?

Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom wcale nie jest taka łatwa. Wynika to z faktu, że różaniec ma podwójne znaczenie – w sensie duchowym, a także materialnym. W pierwszym przypadku mowa o specjalnej modlitwie, która pierwotnie znana była jako Psałterz Najświętszej Maryi Panny. Jako przedmiot fizyczny różaniec składa się z koralików. Najczęściej łączone są za pomocą cienkich drucików lub sznurków, których końce również się ze sobą łączą. Na końcu każdego różańca znajduje się krzyżyk. Różaniec występuje również w formie obrączki, która noszona jest na palcu.

Modlitwa różańcowa a tajemnice różańca

Modlitwa różańcowa polega na powtarzającym się odmawianiu modlitw, które odmierzane są za pomocą koralików różańca. Na całość składają się 4 części:

- Radosna,

- Światła,

- Bolesna,

- Chwalebna.

Każda z nich składa się z pięciu tajemnic – łącznie jest ich więc 20. Wszystkie związane są z niezwykłymi wydarzeniami z życia Jezusa Chrystusa i jego Matki. Przedstawiają się następująco:

1. Tajemnice Radosne:

- Zwiastowanie,

- Nawiedzenie Elżbiety,

- Narodziny Jezusa,

- Ofiarowanie Jezusa w świątyni,

- Odnalezienie Jezusa w świątyni.

2. Tajemnice Światła:

- Chrzest Jezusa w Jordanie,

- Wesele w Kanie Galilejskiej,

- Głoszenie Królestwa Bożego,

- Przemienienie na górze Tabor,

- Ustanowienie Eucharystii.

3. Tajemnice Bolesne:

- Modlitwa w Ogrójcu,

- Biczowanie,

- Cierniem ukoronowanie,

- Droga krzyżowa,

- Ukrzyżowanie.

4. Tajemnice Chwalebne:

- Zmartwychwstanie Jezusa,

- Wniebowstąpienie,

- Zesłanie Ducha Świętego,

- Wniebowzięcie Maryi,

- Ukoronowanie Matki Bożej na Królową Nieba i Ziemi.

Jak odmawiać różaniec – jaka tajemnica w jaki dzień?

Jak zatem należy odmawiać różaniec i jaka tajemnica obowiązuje w jaki dzień? Już spieszymy z wyjaśnieniami! Przyjęte jest, że jedna część, czyli jedna tajemnica różańca odpowiada danemu dniu tygodnia. Oznacza to, że nie musisz odmawiać pełnej modlitwy za jednym razem. Całość prezentuje się w następujący sposób:

- Poniedziałek – Tajemnice Radosne,

- Wtorek – Tajemnice Bolesne,

- Środa – Tajemnice Chwalebne,

- Czwartek – Tajemnice Światła,

- Piątek – Tajemnice Bolesne,

- Sobota – Tajemnice Radosne,

- Niedziela – Tajemnice Chwalebne.

Jak przebiega odmawianie różańca?

Kiedy już wiesz, jaka tajemnica różańca obowiązuje w danym dniu, pozostało Ci już tylko zaopatrzyć się w różaniec. W tym celu zapoznaj się z asortymentem naszego sklepu, a z pewnością znajdziesz tam model, który przypadnie Ci do gustu. Chcemy jednak jeszcze wyjaśnić, jak krok po kroku należy odmawiać różaniec i o czym warto pamiętać.

Całość rozpocznij od przeżegnania się znakiem krzyża i odmówienia modlitwy „Wierzę”, a następnie 3 razy „Zdrowaś Maryjo”. Prawdziwe, głębokie odmawianie różańca polega na modlitwie oraz medytacji w tym samym czasie. Rozpoczynając rozważanie konkretnej tajemnicy, powinieneś: podać jej nazwę, odmówić „Ojcze nasz”, po czym 10 razy „Zdrowaś Maryjo” – każda modlitwa to jeden koralik Twojego różańca. Po zakończeniu należy odmówić modlitwę „Chwała Ojcu” na cześć Trójcy Świętej, a także modlitwę o treści „O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego Miłosierdzia”.

Po zakończeniu jednej części możesz pominąć modlitwy wstępne i od razu przejść do kolejnej. Na sam koniec całego różańca odmawia się antyfonę „Witaj Królowo” lub „Litanię Loretańską” do Najświętszej Maryi Panny.

do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone JAKÓBCZAK © 2022 Polityka prywatności Kontakt

mInteractive mInteractive
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl