Zobacz, co symbolizują i jakie wyróżniamy świece na ołtarz

Świece na ołtarzu pojawiają się w różnych kulturach i religiach. Mają one bardzo bogatą symbolikę. Dużą rolę odgrywają w chrześcijaństwie i są zapalane podczas mszy oraz różnych nabożeństw. Chcesz wiedzieć, co dokładnie oznacza świeca na ołtarzu? Jakie można wyróżnić rodzaje świec w kościele katolickim? Wyjaśniamy.

czytaj całość »
Ile stacji ma Droga Krzyżowa i co jeszcze warto o niej wiedzieć?

W tradycji katolickiej ogromne znaczenie ma śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W związku z tym bardzo ważnym czasem jest Wielkanoc poprzedzona Wielkim Postem. Mękę Pańską może przybliżyć nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Ile stacji ma Droga Krzyżowa i kiedy się ją odprawia? Wyjaśniamy.

czytaj całość »
Jak wybrać święty obrazek do pokoju dziecka? Podpowiadamy

Święte obrazy są powszechne w domach wielu chrześcijan. Jest to znakomity sposób na wyrażenie swojej wiary oraz zapewnienie domownikom szczególnej opieki ze strony świętych. Jednym z miejsc, w którym warto zawiesić ten rodzaj dekoracji ściennej, jest pokój dziecięcy. Zastanawiasz się, jak wybrać święty obrazek do pokoju dziecka oraz jakimi kryteriami warto się kierować przy jego wyborze? Co powinien przedstawiać? Odpowiedzi na wszystkie swoje pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.

czytaj całość »
Podpowiadamy, jaki naszyjnik religijny wybrać

Biżuteria religijna staje się coraz bardziej popularna. Niewielka ozdoba może być nie tylko eleganckim dodatkiem do wielu strojów, lecz przede wszystkim sposobem na wyrażenie i podkreślenie ważnych wartości w Twoim życiu. Zastanawiasz się nad wyborem naszyjnika religijnego i nie wiesz, jak wybrać najlepszy model? W naszym artykule znajdziesz sporo praktycznych wskazówek.

czytaj całość »
Jak odmawiać różaniec — jaką tajemnicę w jaki dzień? Wyjaśniamy!

Modlitwa różańcowa ma wielką moc, o czym przekonało się już wielu wierzących ludzi. Jeżeli chcesz dołączyć do tego grona i pragniesz rozpocząć odmawianie różańca, a dotychczas tego nie robiłeś, koniecznie przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł. Wyjaśniamy w nim, jaką tajemnicę w jaki dzień należy odmawiać oraz o czym pamiętać podczas różańca.

czytaj całość »
Jaki religijny prezent na ślub warto podarować młodej parze?

Już w momencie otrzymania zaproszenia na ślub pojawia się pytanie: jaki prezent będzie najlepszy dla nowożeńców? Niektórzy twierdzą, że doskonałym wyborem jest koperta z pieniędzmi – wówczas państwo młodzi mogą sami zadecydować, na co je przeznaczą. Jeżeli jednak chcesz, aby Twój upominek wyróżnił się z tłumu i został zapamiętany, podaruj młodej parze religijny prezent na ślub. Szukasz na niego pomysłu? W naszym dzisiejszym artykule znajdziesz najlepsze propozycje!

czytaj całość »
Jaki religijny prezent na bierzmowanie warto kupić?

Bierzmowanie to niewątpliwie bardzo ważny sakrament dla każdego młodego chrześcijanina. Goście bierzmowanego zazwyczaj obdarowują z tej okazji drobnymi upominkami. Na jakie religijny prezent na bierzmowanie się zdecydować? Co cieszy się największą popularnością na rynku?

czytaj całość »
Marzy Ci się piękna dekoracja kościoła w dniu ślubu? Sprawdź, jak ją zorganizować!

Dekoracja kościoła na ślub to jeden z elementów ceremonii, który nie powinien być pomijany. To właśnie odpowiednio dobrane dodatki mogą podkreślić wyjątkowość tego dnia. Warto zatem pomyśleć o tym z wyprzedzeniem i wszystko zaplanować w najdrobniejszych szczegółach. Szukasz inspiracji na interesującą scenerię, wśród której powiecie sobie sakramentalne „Tak”? Poznaj zatem nasze pomysły!

czytaj całość »
Święte figurki – idealne na prezent. Podpowiadamy, jakie wybrać!

Wybór odpowiedniego prezentu dla bliskiej osoby nigdy nie jest łatwym zadaniem. Warto jednak skorzystać z naszych podpowiedzi, ponieważ wiemy, co może uszczęśliwić każdą wierzącą osobę. Mowa o świętych figurkach, które będą uniwersalnym podarunkiem na wiele okazji. Dlaczego warto postawić na ten rodzaj upominku? Jak wybrać najlepsze figurki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.

czytaj całość »
Sprawdź, jaka pamiątka będzie najlepszym wyborem na Pierwszą Komunię Świętą!

Pierwsza Komunia Święta to niezwykle ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka oraz jego rodziny. Aby podkreślić doniosłość tego dnia, warto podarować maluchowi wyjątkowy prezent. Dzięki niemu nawet po latach będzie pamiętał ten szczególny moment oraz wszystkie emocje, które mu towarzyszyły. Jaka zatem pamiątka sprawdzi się na Komunię? Co warto podarować dziecku komunijnemu? Poznaj nasze propozycje!

czytaj całość »
Wielkanoc w kościele – czym różni się od innych dni w roku? Sprawdź, dlaczego jest wyjątkowa!

Wielkanoc to niezwykle ważny czas dla Chrześcijan. Temu wyjątkowemu dla naszej duszy okresowi powinna towarzyszyć modlitwa, a także szczególna refleksja. Warto zaznaczyć jednak, że to radosne święto! Dlatego też obrzędy w kościele będą wyglądały zupełnie inaczej niż zwykle. Co dzieje się w kościołach na Wielkanoc? Czym wyróżnia się ten czas? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik.

czytaj całość »
Jak wygląda wystrój kościoła na Wielkanoc? Kilka słów o dekoracjach

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. W tym czasie celebruje się mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. To nie tylko okazja do uroczystych spotkań z rodziną, ale przede wszystkim głęboka refleksja i szczególny czas dla naszej duszy. Święta Wielkanocne związane są z podniosłą atmosferą w kościołach, do których tłumnie na spotkanie z Bogiem idą wierni. Należy zatem zwrócić uwagę na dekorację świątyni w tym okresie. Jak wygląda wystrój kościoła na Wielkanoc? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

czytaj całość »
Niedziela gromniczna – poznaj najważniejsze informacje o tym święcie!

Święto Ofiarowania Pańskiego, w Polsce zwane również świętem Matki Bożej Gromnicznej, co roku obchodzone jest w Kościele Katolickim 2 lutego. Od wieków wiąże się również z zapalaniem woskowej świecy – tak zwanej gromnicy. Co ona symbolizuje? Jaka jest właściwie historia tego święta? Tego wszystkiego dowiesz się w czasie lektury naszego dzisiejszego artykułu.

czytaj całość »
Prezent na święcenia kapłańskie – jaki wybrać? Najlepsze propozycje!

Święcenia kapłańskie to wyjątkowe wydarzenie. Z tego powodu wiele osób, które mają wśród bliskiej rodziny lub znajomych przyszłego księdza, chce sprawić mu wyjątkowy prezent. Jednak jego wybór może wiązać się z wieloma dylematami. Co kupić, żeby była to rzecz sentymentalna, ale i praktyczna? Co ucieszy przyszłego księdza, a co stanie się uciążliwym podarkiem? Podpowiadamy, jakie prezenty na święcenia kapłańskie mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!

czytaj całość »
Jak się witać z księdzem? Krótka ściąga dla każdego katolika

Zdarza Ci się spotkać osobę duchowną poza budynkiem i otoczeniem kościoła? Zastanawiasz się, jak witać się z księdzem, by okazać mu szacunek i nie popełnić żadnej gafy? Świetnie się składa. W tym wpisie zajmiemy się tym tematem i postaramy się jak najprecyzyjniej odpowiedzieć Ci to na pytanie. Dzięki naszemu tekstowi już nigdy nie będziesz musiał zastanawiać się, jakich słów użyć, by nie zostać niewłaściwie odebranym.

czytaj całość »
Kolory ornatów – dowiedz się, co oznaczają

Szaty liturgiczne noszone przez kapłanów w katolicyzmie nazywane są ornatami. Nieprzypadkowo mają one różne kolory. Chrześcijanie przywiązują dużą wagę do wyglądu ornatów i w tej kwestii nie ma mowy o dowolności wyboru. Dana barwa określa dokładny okres roku liturgiczny i symbolizuje służbę kapłańską dla wiernych. Jakie są kolory ornatów i jakie jest ich znaczenie? Odpowiadamy!

czytaj całość »
Kogo i w jakie dni obowiązuje post ścisły?

Dni, kiedy obowiązuje post ścisły, to szczególny czas w ciągu roku, kiedy trzeba przestrzegać kilku istotnych zasad. Różni się on od zwykłego postu tym, że łączy w sobie post ilościowy i jakościowy. Dlatego, aby pomóc Ci jeszcze lepiej przeżywać ten ważny czas, wyjaśniamy kogo i w jakie dni obowiązuje post ścisły.

czytaj całość »
Pierwszy piątek miesiąca - jakie znaczenie ma dla wiary katolików?

Częsta spowiedź, komunia i uczestnictwo we Mszy Świętej, a także gorliwa modlitwa i oddanie swojego życia Bogu - tak, w dużym skrócie, można opisać podstawowe cele każdego chrześcijanina. Oczywiście, to nie wszystko i wchodząc w szczegóły, z łatwością dojedziesz do prawd wiary, na których zbudowane jest to widzialne postępowanie. Jednak samo mechaniczne wypełnianie tego, co niezbędne, nie wystarczy do zbawienia. Zastanawiając się nad tym, jak dostąpić łaski wiecznej, dotrzesz do obietnicy Chrystusa, mówiącej, że drogą do niej może być pierwszy piątek miesiąca. Czy to jest prawda?

czytaj całość »
Chrześcijaństwo w Polsce – rozwój religii i jej znaczenie dla kultury

Chrześcijaństwo jest największą religią monoteistyczną na świecie, skupiającą ponad 32% ludności. Wywodzi się z judaizmu i opiera na nauczaniu Jezusa Chrystusa. W wielu krajach to jeden z najważniejszych fundamentów funkcjonowania społeczeństwa. Również w Polsce religia ta jest nierozerwalnie związana z pojęciem polskiej państwowości. Wartości chrześcijańskie oraz nauka Kościoła odgrywają ogromną rolę w życiu całej wspólnoty. Widoczne jest to zwłaszcza w kulturze narodowej, która od pokoleń odwołuje się do religii chrześcijańskiej, jako nadrzędnego wyznacznika norm i zasad życia. Jak kształtowało się chrześcijaństwo w Polsce? Jaką rolę odgrywa w polskiej kulturze?

czytaj całość »
Czy znasz symbole chrześcijańskie i ich znaczenie?

Artyści od ponad 2000 lat sięgają po różnorodne środki wyrazu, inspirując się chrześcijaństwem. Tworząc ikony i malowidła widać, że Biblia jest dla nich nieocenionym źródłem inspiracji. Jednak, aby przesłanie było jasne i zrozumiałe dla wszystkich, bardzo często stosuje się symbole. Wiele z nich ma swoje korzenie na początku istnienia chrześcijaństwa, przetrwały jednak do dziś. To oczywiste, że krzyż jest znakiem zbawienia, a ogniste języki wskazują na Ducha Świętego. Jednak to nie wszystkie symbole, które możesz spotkać. Czytaj dalej i przekonaj się, czy znasz je wszystkie.

czytaj całość »
do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone JAKÓBCZAK © 2022 Polityka prywatności Kontakt

mInteractive mInteractive
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl