Jak się witać z księdzem? Krótka ściąga dla każdego katolika

Zdarza Ci się spotkać osobę duchowną poza budynkiem i otoczeniem kościoła? Zastanawiasz się, jak witać się z księdzem, by okazać mu szacunek i nie popełnić żadnej gafy? Świetnie się składa. W tym wpisie zajmiemy się tym tematem i postaramy się jak najprecyzyjniej odpowiedzieć Ci to na pytanie. Dzięki naszemu tekstowi już nigdy nie będziesz musiał zastanawiać się, jakich słów użyć, by nie zostać niewłaściwie odebranym.

czytaj całość »
Kolory ornatów – dowiedz się, co oznaczają

Szaty liturgiczne noszone przez kapłanów w katolicyzmie nazywane są ornatami. Nieprzypadkowo mają one różne kolory. Chrześcijanie przywiązują dużą wagę do wyglądu ornatów i w tej kwestii nie ma mowy o dowolności wyboru. Dana barwa określa dokładny okres roku liturgiczny i symbolizuje służbę kapłańską dla wiernych. Jakie są kolory ornatów i jakie jest ich znaczenie? Odpowiadamy!

czytaj całość »
Kogo i w jakie dni obowiązuje post ścisły?

Dni, kiedy obowiązuje post ścisły, to szczególny czas w ciągu roku, kiedy trzeba przestrzegać kilku istotnych zasad. Różni się on od zwykłego postu tym, że łączy w sobie post ilościowy i jakościowy. Dlatego, aby pomóc Ci jeszcze lepiej przeżywać ten ważny czas, wyjaśniamy kogo i w jakie dni obowiązuje post ścisły.

czytaj całość »
Pierwszy piątek miesiąca - jakie znaczenie ma dla wiary katolików?

Częsta spowiedź, komunia i uczestnictwo we Mszy Świętej, a także gorliwa modlitwa i oddanie swojego życia Bogu - tak, w dużym skrócie, można opisać podstawowe cele każdego chrześcijanina. Oczywiście, to nie wszystko i wchodząc w szczegóły, z łatwością dojedziesz do prawd wiary, na których zbudowane jest to widzialne postępowanie. Jednak samo mechaniczne wypełnianie tego, co niezbędne, nie wystarczy do zbawienia. Zastanawiając się nad tym, jak dostąpić łaski wiecznej, dotrzesz do obietnicy Chrystusa, mówiącej, że drogą do niej może być pierwszy piątek miesiąca. Czy to jest prawda?

czytaj całość »
Chrześcijaństwo w Polsce – rozwój religii i jej znaczenie dla kultury

Chrześcijaństwo jest największą religią monoteistyczną na świecie, skupiającą ponad 32% ludności. Wywodzi się z judaizmu i opiera na nauczaniu Jezusa Chrystusa. W wielu krajach to jeden z najważniejszych fundamentów funkcjonowania społeczeństwa. Również w Polsce religia ta jest nierozerwalnie związana z pojęciem polskiej państwowości. Wartości chrześcijańskie oraz nauka Kościoła odgrywają ogromną rolę w życiu całej wspólnoty. Widoczne jest to zwłaszcza w kulturze narodowej, która od pokoleń odwołuje się do religii chrześcijańskiej, jako nadrzędnego wyznacznika norm i zasad życia. Jak kształtowało się chrześcijaństwo w Polsce? Jaką rolę odgrywa w polskiej kulturze?

czytaj całość »
Czy znasz symbole chrześcijańskie i ich znaczenie?

Artyści od ponad 2000 lat sięgają po różnorodne środki wyrazu, inspirując się chrześcijaństwem. Tworząc ikony i malowidła widać, że Biblia jest dla nich nieocenionym źródłem inspiracji. Jednak, aby przesłanie było jasne i zrozumiałe dla wszystkich, bardzo często stosuje się symbole. Wiele z nich ma swoje korzenie na początku istnienia chrześcijaństwa, przetrwały jednak do dziś. To oczywiste, że krzyż jest znakiem zbawienia, a ogniste języki wskazują na Ducha Świętego. Jednak to nie wszystkie symbole, które możesz spotkać. Czytaj dalej i przekonaj się, czy znasz je wszystkie.

czytaj całość »
Jak dobrze odmawiać różaniec? Prosta instrukcja krok po kroku

Różaniec to prosta, a zarazem szlachetna modlitwa. Od wieków bardzo ceniony jest zarówno przez sam Kościół, jak i jego wiernych. Jak dobrze odmawiać różaniec i co warto o nim wiedzieć? Poznaj garść najważniejszych informacji, które pomogą Ci odpowiednio przygotować się do rozmowy z Bogiem!

czytaj całość »
Ikony religijne – co należy o nich wiedzieć i kiedy warto po nie sięgnąć?

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że sakralne dzieła sztuki mają w sobie coś magicznego. To symbole, które są bardzo ważne zarówno dla samego Kościoła, jak i jego wiernych. Wśród tych, które cieszą się szczególną sympatią, wymienić można z pewnością ikony religijne. W ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się one w polskich domach. Co należy wiedzieć o ikonach i kiedy warto po nie sięgnąć? Oto garść faktów, które pozwolą Ci nieco bliżej poznać fenomen tych inspirujących obrazów.

czytaj całość »
Elegancki prezent dla księdza? Co wybrać? Podpowiadamy!

Święcenia kapłańskie? Prymicje? Jubileusze? A może podziękowania? Chcesz zrobić elegancki prezent dla księdza, ale nie wiesz, co wypada podarować? Możliwych okazji do obdarowania jest wiele, ale spokojnie. Podpowiemy Ci, co najlepiej kupić dla duchownego!

czytaj całość »
Krzyż na ścianę - który będzie najlepszy?

W Polsce od wieków tradycją jest wieszanie krzyża w domu. To znak, że mieszkają w nim chrześcijanie. Krzyż jest symbolem wiary. Jego codzienny widok przypomina Ci o wielkim cudzie Zmartwychwstania i o obecności Boga w Twoim życiu. Niektórzy są przekonani także, że obecność tego symbolu chroni dom przed złem. Błogosławi również mieszkającą w nim rodzinę. Jak wybrać najlepszy krzyż na ścianę? Gdzie powinien wisieć? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na interesujące Cię pytania.

czytaj całość »
do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone JAKÓBCZAK © 2020 Polityka prywatności Kontakt

mInteractive mInteractive
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl