Wielkanoc w kościele – czym różni się od innych dni w roku? Sprawdź, dlaczego jest wyjątkowa!

Wielkanoc to niezwykle ważny czas dla Chrześcijan. Temu wyjątkowemu dla naszej duszy okresowi powinna towarzyszyć modlitwa, a także szczególna refleksja. Warto zaznaczyć jednak, że to radosne święto! Dlatego też obrzędy w kościele będą wyglądały zupełnie inaczej niż zwykle. Co dzieje się w kościołach na Wielkanoc? Czym wyróżnia się ten czas? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik.

Wielkanoc w kościele – co musisz wiedzieć o tym okresie?

Okres Wielkanocy to nie tylko ta jedna “Wielka Niedziela”. W kościele uroczyste obchody trwają 50 dni – liczonych od Niedzieli Zmartwychwstania do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. To czas radości, ponieważ Chrystus zmartwychwstał i odkupił nasze grzechy! W naszej tradycji to szczególny czas, który chętnie dzielimy z rodziną. Wielkanoc w kościele katolickim poprzedza Wielki Tydzień. Jego początkiem jest znana wszystkim Niedziela Palmowa – w tym dniu tłumnie bierzemy udział w mszy świętej i święcimy piękne, kolorowe palmy. To niezwykła zachęta do odwiedzenia kościoła nawet dla najmłodszych!

Szczególnie ważne w tym okresie jest Triduum Paschalne, czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. Kościół w tym okresie odprawia zupełnie inne obrzędy niż zazwyczaj. Wielki Czwartek rozpoczyna wyjątkowe, wielkanocne uroczystości. Tego dnia ma miejsce uroczysta msza święta, podczas której kapłani składają szczególne podziękowania za dar kapłaństwa. W ślad za Ostatnią Wieczerzą kapłan obmywa symbolicznie nogi mężczyzn, zupełnie tak, jak zrobił to Chrystus Apostołom. Ten jeden raz w roku odkrywa się ołtarz, na znak męki Pańskiej. 

Obrzędy towarzyszące Wielkiemu Piątkowi w kościele także będą różniły się od tych sprawowanych w ciągu roku. Tego dnia nie odprawia się mszy świętej. Wierni mogą jedynie wziąć udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Osłonięty jest także symboliczny Grób Jezusa.

W Wielką Sobotę wierni chętnie gromadzą się w kościele, by poddać świeceniu pokarmy wielkanocne. Następnie, według tradycji, należy skonsumować je w rodzinnym gronie w Niedzielę Wielkanocną – na znak radości, że Chrystus zmartwychwstał.

Wielkanoc w kościele – jak wygląda w nim Niedziela Wielkanocna?

Można powiedzieć, że do obchodów Niedzieli Wielkanocnej zalicza się Wigilię Paschalną, która odbywa się w Wielką Sobotę wieczorem. Już wtedy kapłan przywdziewa białe szaty liturgiczne, które będą mu towarzyszyły przez cały okres wielkanocny. Obrzędy Niedzieli Wielkanocnej rozpoczynają się zazwyczaj od porannej procesji. Ksiądz unosi krzyż z czerwoną stułą, który stoi przy Grobie Pańskim i śpiewa uroczyste pieśni o Zmartwychwstaniu Pańskim. Następnie kapłan musi przenieść Najświętszy Sakrament, podczas gdy podążający za nim ministranci niosą krzyż, zapalony paschał i figurę Jezusa. Przyjęte jest, że procesja ta powinna okrążyć kościół trzy razy, śpiewając przy tym tradycyjne pieśni. Po procesji odbywa się msza święta rezurekcyjna.

Dekoracje wielkanocne – dlaczego są wyjątkowe?

W okresie Wielkiego Postu nie zobaczysz w kościele dekoracji z kwiatów. Wielkanoc natomiast to radosny okres, w którym świeże bukiety są elementem nieodłącznym! To wiosenny, radosny czas, który idealne podkreślają żonkile, tulipany i ciekawe kompozycje z siana, które zazwyczaj przynoszą wierni. Nie zapominajmy także o wszechobecnym bukszpanie! Kolorem przewodnim w dekoracjach będzie biel. W kościele zobaczysz także figurę Chrystusa, który dzierży w dłoni chorągiew. Obok Jezusa stawia się krzyż z czerwoną stułą. Możesz także dostrzec baranka i zapalony do końca okresu wielkanocnego paschał.

Tradycje związane z Wielkanocą

W naszym kraju dużą wagę przywiązuje się do tradycji. W ślad za nią, po uroczystej mszy świętej należy w gronie rodzinnym skosztować pokarmy, które zostały poświęcone poprzedniego dnia. W trakcie posiłku składamy sobie życzenia wszelkiej pomyślności. Ta wyjątkowa niedziela nie jest jednak końcem świętowania – od niej zaczyna się oktawa uroczystości Zmartwychwstania, trwająca do kolejnej niedzieli. Dni te mają rangę uroczystości Pańskich.

Należy pamiętać, że Wielkanoc w kościele to czas radości i refleksji. Żeby był wartościowy, powinniśmy świętować go wspólnie z najbliższymi.

do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone JAKÓBCZAK © 2024 Polityka prywatności Kontakt

mInteractive mInteractive
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl