Lavabo - naczynia liturgiczne służące do obmywania rąk

Lavabo to naczynia liturgiczne wykorzystywane w trakcie mszy świętej. Jego nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa oznaczającego “umywam”. Lavabo pozwala kapłanowi na lepsze przygotowanie się do obrzędu. Może dzięki niemu symbolicznie obmyć swoje ręce. Naczynie jest wypełnione wodą. Za jego przyniesienie i odstawienie odpowiadają zazwyczaj ministranci. 

Dlaczego kapłan powinien umyć swoje ręce przed obrzędem?

Nie wszyscy wiedzą o tym, że kapłan musi obmyć swoje ręce przed rozpoczęciem mszy świętej. Dlatego lavabo musi się znaleźć na wyposażeniu każdego kościoła. Tego typu naczynia znalazły się również w naszej ofercie. Prezentujemy lavabo wykonane z wysokiej jakości materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Jest to przede wszystkim mosiądz. Mosiężne lavabo są wytrzymałe i przez długi czas prezentują się doskonale. Stanowią inwestycję na długie lata. 

Lavabo - nieodłączny element wyposażenia każdego kościoła

Dostępne w naszym sklepie internetowym lavabo wykonane są z mosiądzu, ale do wyboru są dwa warianty kolorystyczne - złoty i chromowany. Na jaki z nich się zdecydować? Warto w tym przypadku uwzględnić wygląd pozostałych naczyń liturgicznych znajdujących się w danym kościele. Warto dopasować lavabo pod względem stylu i barwy do innych akcesoriów kościelnych. Nasze lavabo i inne naczynia liturgiczne prezentują się zawsze bardzo elegancko.

Jakie znaczenie w liturgii katolickiej ma lavabo?

Lavabo liturgiczne jest istotnym elementem w liturgii katolickiej. Ma głębokie znaczenie symboliczne jako przygotowanie do udziału w Eucharystii. Służy do mycia rąk celebransa przed mszą świętą. Symbolizuje oczyszczenie i przygotowanie do sprawowania sakramentu. Podczas celebracji mszy eucharystii lavabo jest niesione przez ministranta, który nalewa do niego wodę. Następnie celebrans dokonuje ablucji (mycia rąk), odmawiając przy tym odpowiednią modlitwę. 

Elegancki wieszak na puryfikaterz - do czego służy?

W naszym sklepie online znalazło się również miejsce na wieszak na puryfikaterz. To element liturgicznego wyposażenia kościoła służący do przechowywania puryfikaterza. Ten z kolei jest używany podczas mszy świętej do wycierania kielicha eucharystycznego po komunii świętej. Puryfikaterz ma formę kawałka białego materiału lnianego lub bawełnianego. Wykorzystuje się go do oczyszczenia kielicha po eucharystii. Wcześniej jest oczywiście lekko zwilżany wodą. 

Wieszak na puryfikaterz - vasculum - mosiądz Wieszak na puryfikaterz - vasculum - mosiądz
Producent: Faizan
Cena: 465,00 zł (netto: 378,05 zł )
szt.
zobacz więcej
Lavabo z miseczką mosiężne Lavabo z miseczką mosiężne

Wykonane z mosiądzu. Nie wymaga bieżących konserwacji.

Producent: JM
Cena: 630,00 zł (netto: 512,20 zł )
szt.
zobacz więcej
Lavabo z miseczką, chromowane Lavabo z miseczką, chromowane

Wykonane z mosiądzu, chromowane. Nie wymaga bieżących  konserwacji.

Producent: JM
Cena: 690,00 zł (netto: 560,98 zł )
szt.
zobacz więcej
do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone JAKÓBCZAK © 2024 Polityka prywatności Kontakt

mInteractive mInteractive
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl