Eleganckie lektoria kościelne - do czego służą?

Lektorium jest nakryciem na ambonkę w kościele. To haftowana ozdoba, która utrzymana może być w różnorodnej kolorystyce. Zazwyczaj lektoria są ozdabiane pośrodku eucharystycznym haftem. To bardzo ważny element liturgicznego wyposażenia kościoła, który pomaga w godnym prezentowaniu Pisma Świętego podczas celebracji mszy świętej. Lektoria mogą być przy tym wykonane z różnego rodzaju materiałów. 

Lektoria - na jaki wariant kolorystyczny się zdecydować?

Kolorystyka odgrywa istotną rolę w symbolice liturgicznej, odzwierciedlając duchowy kontekst oraz znaczenie danego czasu liturgicznego. Biały kolor jest symbolem czystości, światłości i radości. Lektoria w tym kolorze są często używane podczas liturgicznych uroczystości, takich jak Wielkanoc, Boże Narodzenie, Święto Zesłania Ducha Świętego oraz inne święta pańskie. Jest to kolor, który podkreśla triumf życia nad śmiercią i zwycięstwo światła nad ciemnością. Purpura symbolizuje pokutę, refleksję i oczekiwanie. Lektoria w kolorze purpurowym są używane podczas okresu Wielkiego Postu oraz w czasie Adwentu, które są niekiedy nazywane "purpurowymi okresami" z uwagi na ich charakter pokutny i przygotowawczy. Czerwień jest symbolem miłości, męczeństwa oraz Ducha Świętego. Lektoria w kolorze czerwonym są stosowane podczas celebracji związanych z Duchem Świętym np. w okresie zielonych świątek. Zielony symbolizuje z kolei nadzieję, wzrost duchowy oraz życie wieczne. Lektoria w kolorze zielonym mogą być używane w okresach poza Wielkim Postem i Adwentem - w okresach zwykłych w roku liturgicznym. W naszym sklepie internetowym zaopatrzyć się można w lektoria utrzymane w mocno zróżnicowanej kolorystyce. 

Z jakich materiałów szyte są serwety na lektoria?

Serwety na lektoria, podobnie jak inne elementy liturgiczne, mogą być wykonane z różnych materiałów, zależnie od preferencji, tradycji kościelnych oraz wystroju danego kościoła. Serwety na lektoria często są wykonane z lnianych tkanin, ponieważ len jest trwały, odporny na ścieranie i dobrze się prezentuje. Tkaniny lniane mają naturalną elegancję i dodają liturgicznym akcesoriom szlachetnego wyglądu. Bawełniane serwety także są popularnym wyborem ze względu na swoją miękkość, łatwość w praniu i szeroką dostępność. Coraz częściej lektora są wykonywane z mieszanek materiałów np. lnu i bawełny. Łączą w sobie wówczas trwałość i miękkość. Są na ogół zdobione haftem. 

Lektorium KMO/005/01 Lektorium KMO/005/01
Producent: HAFTINA
Cena: 326,00 zł (netto: 265,04 zł )
szt.
zobacz więcej
Lektorium KMO/005/02 Lektorium KMO/005/02
Producent: HAFTINA
Cena: 326,00 zł (netto: 265,04 zł )
szt.
zobacz więcej
Lektorium KMO/005/03 Lektorium KMO/005/03
Producent: HAFTINA
Cena: 326,00 zł (netto: 265,04 zł )
szt.
zobacz więcej
Lektorium KMO/005/04 Lektorium KMO/005/04
Producent: HAFTINA
Cena: 326,00 zł (netto: 265,04 zł )
szt.
zobacz więcej
Lektorium KMO/005/05 Lektorium KMO/005/05
Producent: HAFTINA
Cena: 326,00 zł (netto: 265,04 zł )
szt.
zobacz więcej
do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone JAKÓBCZAK © 2024 Polityka prywatności Kontakt

mInteractive mInteractive
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl